• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

20 Aralık 2018 22:36

Başarılı Bir Emlakçı Olmanın Yolları Nelerdir?

Başarılı Bir Emlakçı Olmanın Yolları Nelerdir?

Bir emlakçı olarak sektöre adım atmak işin en kolay kısmı şüphesiz. Fakat başarılı bir emlakçı olmanın yolları taşlı ve bir hayli zor. Bu sektörde çalışmak ve gerçek başarıya ulaşmak için bolca zamana ihtiyacınız olacağını bilmelisiniz. Emlak sektörüne başarılı bir giriş yapmanın ilk aşamasında, yanınızda birlikte yürüyeceğiniz uzman ve güvenilir bir ekibe sahip olmalısınız. Emlak konut projeleri hakkında daha bilgili, kentsel dönüşüm konularında güncel olarak etkin olmalısınız. Başlangıçta hangi hızda çalıştıysanız, devamını yine aynı tempoda sürdürmelisiniz.

 

Yavaş bir çalışma stiliniz varsa bahsedeceğimiz bilgiler sizin için biraz uzak kalacaktır. Çalışma hızıyla ilgili en önemli unsursa kesinlikle Başlangıçtaki temponuzu koruyarak dengeli davranmak olacaktır.

 

Bu yazıyla birlikte siz emlakçılar için başarılı bir emlak ofisi açmanın ve devamlılığının sağlanması için neler yapılması gerektiğinde bahsedeceğiz. Verdiğimiz bu bilgiler doğrultusunda kendinizle ilgili yeteneklerinizi büyük bir ölçüde keşfedebiliriz ve geliştirebilirsiniz. Bahsedeceğimiz her şeyden önce bu sektör için ciddi bir girişimci ruhuna sahip olmanız gerektiğini asla aklınızdan çıkarmayın.

 

Adım Adım Başarıya Çıkan Merdivenler

▪ Başarılı bir emlakçı olmanın sizin için ne ifade ettiğini kendi içinizde sorgulayarak gitmeni ulaşmak istediğiniz hedefleri tek tek belirleyin. Çünkü kazanmayı planladığınız gelir için en önce hedefleriniz olmalı. Bu hedefe ulaşmak adına yerine getirmeniz gereken görevleri ve işlerin hesaplamalarını yapmalısınız. Örneğin bir sene içerisinde 120.000 TL gelir elde etmeyi hedeflediniz. Bunun için bir yılda ortalama 12 adet aracılık hizmeti vermeli ve bu hizmetlerden minimum 10.000 TL kazanmayı amaçlamalısınız..

 

▪ Başarılı bir emlakçı olmak adına kendinizi her daim geliştirmelisiniz. Bunun içinse mesleğinizin temeli olan satış ve pazarlama yeteneklerinizi geliştirmeli ve en doğru teknikleri öğrenmelisiniz.bu anlamda yapabileceğiniz ilk adımsa ulusal emlak komisyoncuları başta olmak üzere daha bir çok kurumdan ücretli veya ücretsiz pazarlama ve satış teknikleri dersleri almanız mantıklı olacaktır. Başka bir alternatif olarak da çevrenizde bu sektörde tecrübeli olan başarılı emlakçıların bilgi ve deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Sektörde daha hızlı ilerlemek adına işi iyi bilen kişilerden tecrübelerini dinlemek sizin için oldukça yararlı olacaktır.

 

▪ Çevrenizdeki semti, mahalle, sokak, cadde olarak çok iyi tanımalısınız. Bölgenizi ayrıntılı gösteren bir haritaya sahip olmanız işinizi yarı yarıya hafifletecek ve müşteriyi çok daha doğru yönlendirmenizi sağlayacaktır.

 

▪ Bölgenizi geniş tutarak emlak ve gayrimenkul pazarı ne yönde ilerliyor? Pazarı etkileyen olumlu ve olumsuz unsurlar neler? Bütün bu soruların cevabını en doğru şekilde öğrenmelisiniz.

 

▪ Elinizde bulunan emlak konutları, taşınmazları satmak için ne kadar süre gerekli? Bu sorunun cevabını en şeffaf şekilde cevaplamalısınız. Çünkü bu sorunun cevabı size başta bahsettiğimiz ve hedeflediğiniz yıllık geliri elde etmeniz için en önemli cevaplardan biri olacak.

 

İyi bir emlakçı olmak için emlak pazarını iyi bilmek gerekir

 

▪ Bölgenin  özelliklerini iyi  incelemeli ve  sentezlemelisiniz. Bulunan lokasyonda ulaşım, okul, avm, sağlık kurumları ve parklar hakkında bilgi edinin. Eğer sizin pazarınız bu bölgelere yakın bir lokasyonda bulunuyorsa işinizin önündeki taşları bir nebze temizlemiş olacaksınız.

 

▪ Bölgenizde bulunan çevre ve kültürel yönleriyle değerlendirme yapabileceğiniz, tanıtım siteleri, tanıtım dergileri gibi materyaller elinizin altında bulunması gerekir. Bu araştırmalar sizi daha donanımlı yapacaktır.

 

▪ Emlak sektörüne adım attığınızda mutlaka çevrenizdekileri bu durumdan haberdar edin. Çünkü bu sektörde çevre işinizin önemli bir bölümünü oluşturacak. Sağlam bir müşteri portföyü oluşturmak ve bunu her geçen gün arttırabilmek adına etrafınızdakilerle olan etkileşiminizi arttırmalı ve bağlantılarınızı kuvvetlendirmelisiniz. Bunun yanı sıra emlak ofisinize ait kartvizitinizi her nereye giderseniz gidin mutlaka yanınızda bulundurun. Yeni tanıştığınız kişilere kartvizitinizi vermek geniş bir çevreyi de size beraberinde sunacaktır.

 

İyi bir emlakçı olmak için daha daha düzenli ve kontrollü olmak

 

▪ Çalışma saatlerinizi belirleyerek düzenli bir programa sahip olun. Çünkü yapacağınız günlük idari işlerin ve müşteri görüşmelerinin aksamaması için prensipli olmak her sektör gibi bu sektöründe vazgeçilmez kurallarından biri. Bu sayede en başında belirlediğiniz hedeflere ulaşmak sizin için çok daha kolay olacaktır.

 

▪ Başarı bir emlakçı olmak adına günlük veya haftalık ofis içi yapılacak işlerin Planlaması ve programlamasını yapmalı, ekibinizde bulunulan her bir çalışma arkadaşınızın yapılacaklar listesini takip etmelisiniz.

 

▪ Emlak ofisinizde mutlaka teknolojinin size sunduklarından yararlanın. Örneğin emlak ofisinize ait bir web sitesi sizi yeni değişen dünyada daha çok kişiye en hızlı şekilde ulaşabilme fırsatı sunacaktır. Türkiye’nin dört bir yanına ulaşabileceğiniz web adresiniz ve sosyal aylardaki hesaplarınızla müşteri portföyünüzü kolaylıkla genişletebilirsiniz.

 

▪ Web sitenizde emlak ofisiniz hakkında ki tüm bilgileri eksiksiz giriniz. Hakkınızda bölümü, ekip üyelerini tanıtan bilgiler, iletişim bilgileri, ve sizinle ilgili referansları mutlaka ekleyin. Etkili bir dijital pazarlama için, web sitenizde bölgenizle ve verdiğiniz hizmetlerle ilgili bilgilendirici makaleler, fotoğraflar,videolar yayınlayın.. Böylelikle müşteri adaylarınızla aranızda başlangıçta karşılıklı bir güven duygusu yakalayabilir, daha tanışmadan pazarlanmanızın bir kısmını tamamlayabilir ve sektördeki kalıcılığınızı arttırabilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.