• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

18 Aralık 2018 14:09

Emlak Konut’ta Artan Kredi Borcu

Emlak Konut’ta Artan Kredi Borcu

İçinde bulunduğumuz son dönem içinde konut için bankalara borçlanan insan sayısı fazlasıyla arttı.

Konutta Artan Kredi Borcu

 

Özellikle son zamanlarda ülkemizde bankaların önemi bir hayli fazla arttı. Artık insanlar her dertlerinde ilk önce bankaya koşuyor. Bankaların verdiği faizli kredilerle işlerini halleden insanlar büyük ölçü de emlak konut kredisi alıyor. Yıllarca kirada oturmaktan bıkmış ya da oturup bıkmak istemeyen insanların başvurduğu bu yöntemin ne kadar mantıklı olduğu tartışılıyor. İçinde bulunduğumuz son dönem içinde konut için bankalara borçlanan insan sayısı fazlasıyla arttı.

 

2018 Yılında Kredi Alımı Arttı

 

Kendi evinde yaşamanın hayalini kuran binlerce insan bu hayalini bankadan kredi alarak gerçekleştiriyor. Bankalar birkaç ay sonra ödemeye başlayacaklarını söyleyerek bir nevi gözlerini boyuyor insanların ama ödemeler başladıkça bir şeylerden pişman ediliyorlar. Çünkü yük ağır ama ödemekte şart. Üstelik bankaların bu hususta pek acıması da yok açıkçası. Bundan dolayı insanların kendilerini tartarak, güçlerini ve çaplarını iyice ölçerek banka kredisi işine girmeleri gerekmekte. Hayallerini gerçekleştirmek adı altında banka kredisi alan bu insanlar Türkiye’nin kredi risk oranını oldukça yükseltti. 2018 yılında Türkiye kredi alanında epey bir yükseldi.

 

142 Milyar Lira Borç Var

 

Bankalar birliğinin açıkladığı risk raporuna göre Türkiye insanlarının toplam banka kredi borcu 142 milyar liraya kadar ulaşmış. Ayrıca Türkiye’de krediye borçlanan kişi sayısı da toplam 2 milyon 200 bin kişi olarak gösterildi. Rakamlar arttıkça risklerde büyük oranda artıyor. Bu kişilerin konut kredisi riski yalnızca 5 ayda 2 bin 333 Türk Lirası olarak artış gösterdi. Bunların sonucunda 2018 Temmuz ayında rakam 63 bin 649 lira olarak gösterilirken bu rakam 2018 Aralık ayında 65 bin 982 lira olarak büyük bir artış göstermiş oldu.

 

Emlak Konut kredisi ortalamaya vurulduğunda Türkiye’de şehirlerarasında en çok İstanbul şehrinde tercih edildi. Emlak Konut kredisi riski İstanbul’da 89 bin 403 Türk Lirası iken Gaziantep’te 76 bin 1 Türk Lirası, Muğla’da 70 bin 857 Lira, Şanlıurfa’da 70 bin 238 Lira, İzmir’de 69 bin 564 Lira ve Adana’da 69 bin 500 olarak biliniyor. 142 milyar liralık kredi borcunun %33 oranında İstanbul şehrinden çekilmiş olduğu da bilinen gerçekler arasında. İstanbul şehri insanlarının toplam kredi borcu 47 Milyar 900 Milyon Türk Lirası iken Ankara 18 Milyar Lira ile 2.sırada yer alıyor. Ankara şehrini 10 milyar 200 milyon lira ile İzmir izlerken, 4,8’er milyar lira ile Bursa ve Kocaeli şehirleri de listede kendilerine yer buldu.

 

Van Kredi Şampiyonu Oldu

 

Türkiye’de en çok kredi çeken şehir ise Van olarak belirlendi. Türkiye’de Vanlılar kredi amaçlı bankalara akın etti ve 2018 yılının şampiyonu oldu. Artan kredi alımından sonra Van şehrinin kredi risk oranı %231’e kadar yükseldi. Rakamlar 1 yıla vurulduğunda doğu ve güneydoğu da riskin oldukça fazla olduğu sonucuna varılabiliyor. 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.