• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

18 Aralık 2018 10:13

Emlak ta Çifte Vergi

Emlak ta Çifte Vergi

Vergileme, sistemli ve planlı bir şekilde yapılmadığı zamanlarda bir gelir. Ve hizmetten iki defa emlak vergisi alınmakta ve buna çifte vergi denilmektedir. Bazen ise olayların işleyişi ve değişen kurallara nedeni ile de çifte vergi alınmaktadır. Bu çifte vergilendirme usulü geçtiğimiz haziran ayında TBMM’ye sunulmuş ve bu teklife göre de 500 metrekareyi aşan arsalar üzerinden bundan sonra Emlak’ta çifte vergi alınması planlanmıştır.

 

Vergi Oranları

 

Bunun gerekçesi ise konut yapımının büyük hız kazandığı ülkemizde fiyatlar oldukça yüksek seyretmektedir. Ve bu nedenle yatırım amaçlı arsa alan kişiler yüksek miktarda kazanç sağladıkları için bu kazançtan vergi almaktır. Artık kat karşılığı arsa alan biri satın aldığı katın ya da kapalı alan toplam da 500 metrekareden fazla olursa. Ve sahip olduğu bu daireyi satarsa elde ettiği kazançtan %35’e kadar, satışın tamamından ise %18 oranında KDV vergisi ödeyecek.

 

Bu şekilde Emlak’ta çifte vergi alınmakta ve esas vergi ise elde edilen kazanç üzerinden sağlanmaktadır. 500 metrekareyi aşan ve 60 bin TL’den fazla kazanç sağlayan kişiler % 35, 60 bin TL’nin altında kazanç sağlayan kişiler ise % 15 ile 27 arasında vergiye tabi olacaklar.

 

Haziran ayında TBMM’ye sunulan ve henüz genel kuruluda görüşülüp karar bağlanmayan bu kanun yeni yasama yılı ile birlikte görüşülüp gerek görülürse kanun halini alacaktır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.