• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

21 Aralık 2018 10:32

Emlak ve Gayrimenkul Ediniminde Mal Sahibi ve Alıcının Üzerine Düşen Sorumluluklar

Emlak ve Gayrimenkul Ediniminde Mal Sahibi ve Alıcının Üzerine Düşen Sorumluluklar

Emlak ve Gayrimenkul alım – satım işlemlerinde ileride sorun yaşanmaması adına hem mal sahibinin, hem de alıcının dikkat etmesi gereken birkaç önemli detay bulunuyor.

Her iki tarafında üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmediği takdirde ileri de önemli sorunlarla karşılaşabilirler.

 

Mal Sahibine Öneriler

 

Satışı gerçekleşecek olan taşınmazın mutlaka rayiç bedeli belirlenmeli. Artık birçok şehirde bu işlemi gerçekleştiren ekspertiz işlemini gerçekleştiren firmalar bulunuyor. Bu imkâna sahip değilseniz, mülkün çevresinde bulunan emlak danışmanlarından  yardım alabilir ya da lokasyonel olarak satılık ilanlarından taşınmaz fiyatları araştırılarak benzer emlak ile karşılaştırma yapılabilir.

 

Emlak ve gayrimenkul satışı kesinlikle aceleye getirilecek bir iş değildir. Eğer satışı birkaç aylık periyotta gerçekleştirilemezse, mülkün bulunduğu semtte güvenilir bir emlak ofisi anlaşılmalı.

 

Satılık veya kiralık emlak ve gayrimenkul satılık veya kiralık olduğunu belirten bir yazı veya afiş asılmalı, eğer satışı veya kiralanması acilse gelen teklifler değerlendirilmeli ve uygun olan seçilmelidir.

 

Tarafların anlaşması ile hemen gayrimenkule ait anahtar teslim yapılmalıdır.

 

Acil olan tüm emlak işlemlerinde mutlaka hızlı bir şekilde müşteri bulmak ve tapu işlemlerini yaptırmak üzere emlak danışmanına yetki verilmesinde büyük yarar olacaktır.

 

Alıcıya Öneriler

 

Almaya karar verilen taşınmazın satıcı olarak görünen kişinin kimliğine göre satılacak yerin gerçekte maliki olup olmadığını araştırılmalı. Eğer varsa mutlaka tapu senedini istenmeli ve mümkünse tapu dairesinden bu yerin gerçekte mal sahibi adına kayıtlı olup olmadığını araştırılmalıdır.

 

Almaya karar verilen taşınmazın üzerinde herhangi bir haciz ya da şerh var mı yok mu mutlaka ilgili tapu sicil müdürlüklerinden öğrenilmelidir.

 

Eğer almayı düşünülen taşınmazın, kat irtifakı ya da kat mülkiyeti kurulmuş ise yönetim planı mutlaka incelenmelidir.

 

Eğer tapu bilgilerine ulaşılamıyorsa, mal sahibinden taşınmazın üzerinde mevcut tüm hak ve yükümlülükleri gösteren yeni tarihli tapu kayıt örneği getirilmesi istenmelidir.

 

Gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeden imar durumu incelemesi yapılmalıdır.

 

Alınacak yer eğer hisseli bir yer ise, hissedarlar arasında yapılmış olan arazi bölüşümü geçersiz sayılır. Böyle bir paylaşıma güvenerek yer almak doğru olmaz. Bu paylaşmanın tapu sicil müdürlüğünde yapılması ve bu paylaşmayı gösteren haritanın mutlaka düzenlenmesi gerekir.

 

Ancak mal sahipleri noterden kullanma, yararlanma ve yönetim sözleşmesi yapabilir ve bu sözleşmeyi tapu kütüğüne şerh ettirebilirler. Bu sayede arazi ve arsanın hangi bölümünü kimin kullanacağını önceden belirlenebilir. Bu belirleme geçerli sayılır.

 

Satış imzaları atılmadan önce alıcı olarak taşınmazın değerini lokasyonel inceleme yaparak, o bölgedeki emlak danışmanlarından, esnaflarından ve o bölgenin yerlilerinden yardım istenmelidir.

 

Mal sahibinin ileride satıştan dönmemesini engellemek adına, mutlaka satış protokolü yapılmalıdır. Bu protokol iki nüsha halinde olmalıdır. Bir nüshası mal sahibinde, bir nüshası ise alıcıda kalmalıdır.

 

Devir işlemlerinde tapu masraflarının hangi tarafın ödeme gerçekleştirileceği her iki tarafın ortak kararı ile satış protokolüne yazılmalıdır.

 

Satış işlemlerinin gerçekleşeceği günün kadar işlenmiş emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, su, elektrik, doğalgaz, apartman aidatı, vb. borçların kim tarafından ödeneceği konusunda ortak bir payda da buluşulmalıdır.

 

Konut Alımı İçin Öneriler

 

Emlak ve gayrimenkul’ün değerini büyük ölçüde etkileyen yeşil alana, eğitim kurumlarına, toplu ulaşım araçlarına ve ana caddelere olan uzaklığı değeri Artı yöne çeken faktörler arasındadır. Almaya karar verilmeden önceden mutlaka çevre araştırması yapılmalıdır.

 

Taşınmazın mimari yapısı, yaşı önemli unsurlardır. Taşınmazın bağlı bulunduğu tapu sicil müdürlüklerin ve ilgi belediye müdürlüklerinden bilgi talebinde bulunulabilir.

 

Almaya karar verilen taşınmazın çevresindeki boş arsaların konu imarına açık veya kapalı mı olduğu araştırılmalıdır. Çevredeki boş arazilere neler yapılabileceğini ve imar durumu araştırılmalıdır.

 

İş yeri Alımı İçin Öneriler

 

İş yeri alımı için; İş yeri vasfına sahip olan taşınmaz alırken, yapılacak işin o bölgede kazanç sağlayıp sağlamadığı araştırmalı ve bu yönde karar verilmelidir.

 

İş kolu olarak seçilen herhangi bir alanda, başarı sağlanmadığı halde, farklı bir iş dalı seçim hakkının olup olmadığı mutlaka araştırılmalı ve lokasyonun buna elverişli olup olmadığına bakılmalıdır. Aynı taşınmazın buna müsait olup olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Hali hazırda almaya karar verilen iş yerinin seçilen iş koluna uygun olup olmadığı, yapılacak olan tadilata uygunluğu mutlaka araştırılmalı ve bilgi alınmalıdır.

 

Arsa Alımı İçin Öneriler

 

Yatırım amacı ile satın almaya karar verilen arsa için, bölge iyi analiz edilmeli ve araştırılmalıdır. Arsanın güncel durumu hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.

 

Bölgenin gelişim yönü mutlaka araştırılmalıdır. Yakın tarihlerde veya uzun vadede arsanın civarına köprü, meydan, park, fabrika, avm gibi tesisler lokasyona hareket getirir ve o bölgeye değer kazandırır.

 

Almaya karar verilen ve uzun vadede kar sağlamak için arsanın yola yakın olması tercih önceliğiniz de olmalıdır.

 

Satın almaya karar verilen arsanın bağlı bulunduğu belediye müdürlüklerinde emlak borcu olup olmadığına bakılmalıdır. Arsa satın alınmadan önce m2 değeri mutlaka araştırılmalıdır.

 

Arsanın gelecekte sürpriz ile karşılaşmadan önce, imar durumuna bakılmalı, üzerine konut yapıldığında kaç katlı olabileceği ilgili belediye müdürlüklerinden kontrolleri gerçekleştirilmelidir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.