• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

20 Aralık 2018 15:21

Emlak ve Gayrimenkul Kiralamada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Emlak ve Gayrimenkul Kiralamada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Şartlar eğer emlak ve gayrimenkul satın almaya el vermiyor ise, geriye taşınmaz kiralamak kalıyor. Emlak ve gayrimenkul kiralama işleminden sonra mağdur olmamak için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

 

– Taşınmazı görmeden sadece internet aracılığıyla ya da emlak ofislerinde bakılan fotoğraflarla taşınmazı kiralamaya karar verilmemesi gerekiyor. Mutlaka taşınmazı yerinde görüp, tadilata ihtiyacı olup olmadığı, çevre özellikleri, incelemek önemli unsurların başında geliyor.

– Bir kez gidilip görülen taşınmazı kiralamaya hemen karar verilmemeli ve birkaç kez gidilip görülmelidir.

– Kiralamaya karar verilen konut, sosyal açıdan, toplu taşıma araçlarına yakınlığı ve uzaklığı, eğitim kurumlarına yakınlığı ve uzaklığı gibi çevresel faktörler mutlaka araştırılmalı ve çevre de yaşayan sakinlerden bilgi alınmalıdır.

 

Kira Sözleşmesi İmzalamadan Önce

 

– Taşınmaz kiralamaya karar verildiğinde ilk dikkat edilmesi gereken kira sözleşmesini imzalayacak kişinin gerçekte evin sahibi olup olmadığı kontrol edilmeli.

– Eğer, sözleşmeyi imzalayacak kişi farklı bir kişi ise, yani mal sahibi değilse ev sahibinin yasal olarak vekili olup olmadığı araştırılmalıdır.

– Kiralamaya karar verilen taşınmazın görülen yer ile aynı olup olmadığı mutlaka teyit edilmelidir. Yani, tapu kayıtları incelenerek, konut adresi, kapı numarası bulunuyor ise, tüm bilgilerin sözleşmede yazan bilgiler ile eşleştirilmelidir.

– Gayrimenkule ait tüm giderle hakkında yeteri kadar bilgi edinmelidir. Isınma problemi, aylık yakıt ve genel giderlerin ne olduğu gibi konularda mutlaka bilgi edilmelidir.

– Taşınmaz iş yeri olarak kiralanacaksa, iş alanı hakkında apartman sakinlerinden onay alınmalı.

– Kira sözleşmesinin detayları konusunda konu mülkün kiralayacak kişi tarafından büyük titizlik göstermesi gerekir. Taşınmaza ait elektrik, su, doğalgaz sayaçlarındaki rakamlar mutlaka sözleşmeye yazılmalıdır.

– Kiralanan gayrimenkul dikkatle gezilerek hangi koşullarda teslim edildiğini, gayrimenkulün içerisinde bulunan eşyalar hangi durumda olduğu mutlaka sözleşmeye eklenmelidir.

– Kiralamaya gayrimenkul için depozito veriliyor ise bu bedel mutlaka kira sözleşmesine yazılmasında fayda var.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.