• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

20 Aralık 2018 15:33

Emlak ve Gayrimenkul’ün Satış Değerini ve Kira Değerini Arttırmanın Yolu

Emlak ve Gayrimenkul’ün Satış Değerini ve Kira Değerini Arttırmanın Yolu

Emlak ve Gayrimenkulün satış değerini ve kira değerini arttırmanın yolu; gayrimenkulün bakımı ve onarımını yapmak, gayrimenkulün kısa sürede satılabileceği olasılığını yüksek oranda tutuyor.

 

Hem kiralık gayrimenkul, hem de satılık gayrimenkuller için yeni alıcıların dikkatini çekecek değişimler yapmak evin değerini artıracak olan faktörler arasında yerini alıyor.

 

Pek,  Bu değişimler Neler Olmalı?

– Satılmaya veya kiraya verilecek olan gayrimenkulün hem satış değeri hem de kira değeri araştırılmalı. Değer araştırması yapılırken mutlaka göz önünde bulundurulması gereken etkenler arasında emsal araştırması geliyor. Aynı özellikleri taşıyan gayrimenkul ile eşleştirme yapılarak değerini artıracak etkenleri bulmak taşınmazın fiyatını belirlemede önemli ölçüde fayda sağlayacaktır.

– Yapılan emsal araştırmasının ardından soru işaretlerini giderecek diğer bir yol ise, evin fiyatını belirlemede size yardımcı ve yol gösterici olacak değerleme uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Gayrimenkul değerleme uzmanları ile yapılan çalışmanın ardından hem verilen rayiç bedel üzerinden satışa sunabilir, hem de yaptığınız emsal araştırma ile evin değerinden emin olabilirsiniz.

– Ekspertiz yaptırılması maliyetli olarak görenler için, bölgeyi bilen ve o bölgede gayrimenkul alım yapmak. Ve satım yapan emlak ofislerinden yardım alarak fiyatı belirleme ve pazarlama konusunda yardımcı olacaklardır.

 

Gayrimenkulün satış değerini artıran diğer faktörler arasında

– Lokasyon zenginliği, toplu taşıma araçlarına yakınlığı, eğitim kurumlarına yakınlığı, alışveriş merkezlerine yakınlığı gibi ev almayı çoğu müşterinin önem gösterdiği konuları ön planda tutmak ve bilgi vermek size artı değer kazandıracaktır.

– Sosyal donatılar bakımının zenginliğinin yanında taşınmaz mülkünüzün yeni açılacak olan sosyal alanlara, alışveriş merkezlerine, park gibi donatılar yakınlığı hakkında bilgi vermek yine gayrimenkulü alacak olan alıcıları etkileyen önemli faktörler arasında.

 

 Gayrimenkulü satın almak veya kiralamak isteyenleri etkilemek amacıyla yapılabilecek önemli püf noktaları

-Evi görmeye gelen müşterinin ilk bakacağı detay, evin derli toplu olması, düzenli olarak görünmesi ve temiz kokmasıdır. Burada ev sahibi olarak üzerinize düşen en büyük sorumluluk, evin temizliği, evin güzel kokması ve düzenli görünmesi olacaktır.

– Temizliğinin tamamlayıcı özelliği olarak, iç mekân duvarlarının boya badanadan geçmiş olması ve evde bulunan küçük çaplı hasarları tamirini gerçekleştirmek artı değer kazandıracak detaylar arasında kendini gösteriyor.Böylelikle gayrimenkulü zengin göstererek değerine önemli ölçüde katkı sağlayabilirsiniz.

– Evin içerisinde yapılan düzenlemelerin arasında banyo ve mutfak tadilatları yine evin değerini ve gayrimenkulü görmeye gelen alıcıları etkileyecek etkenlerin başını çekiyor desek yanlış olmaz. Çünkü müşterilerin çoğu banyo ve mutfağı temiz konutları tercih önceliğinde bulunduruyorlar. Unutmamalısınız ki yeni bir görünüme sahip banyo ve mutfak gayrimenkule talip olan kişilerin gözünde her zaman artı faktör olarak görülecektir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.