• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

15 Aralık 2018 20:48

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Emlak vergisi devletin gayrimenkul ve taşınmazlar üzerinden alınan ve aslında bir servet vergisi olarak tahsil edilen bir vergi türüdür.

 

Her yıl düzenli olarak 2 ayrı dönemden tahsil edilen bu emlak vergisi konut sahiplerinden emlak ve gayrimenkul sahiplerinden tahsil edilir. Bazı istisnai durumlarda bu emlak vergileri tahsil edilmeyebilir. Bu durumun geçerli olması için gayrimenkul sahibinin sahip olduğu gayrimenkulün metrekaresinin 200 m2yi geçmemesi lazım. Buna ek olarak birden fazla daireye sahip olmaması, hiçbir geliri olmayanlar, emekliler, dul ve yetimler, gaziler ve şehit yakınları emlak vergisinden muaf olmaktadır.

 

Peki, emlak vergisinden muaf olmayan kişiler emlak vergisi nereye ödenir? sorusunun cevabını merak ederler. Belediyeler kanununda yer alan maddelerin birinde emlak vergisinin belediyeler tarafından tahsil ödeneceği ve belediyenin belirttiği kurumlara tarafında tahsil edilebileceği belirtilir.

 

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Belediyeler tarafından tahsil edilen bu vergiler PTT aracılığı ile de tahsil edilmektedir. Emlak vergisi nereye ödenir? sorusunun birden çok fazla alternatifleri böylece sağlanmış olur. Bağlı olunan belediyeye ödenen emlak vergisi, yoğunluğu önlemek ve daha iyi hizmet vermek adına da PTT kuruluşları tarafından da tahsil edilmektedir. Nakit olarak tahsil edilen emlak vergileri belediyenin sunduğu imkânlara bağlı olarak da kredi kartı ile de ödenmektedir. Ancak kredi kartı ile ödemelerde taksit yapılmayıp tek seferde emlak vergisi tahsil edilmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.