• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

20 Aralık 2018 15:05

Emlakçı ve Mesleki Görevleri ve Hizmetleri Nelerdir?

Emlakçı ve Mesleki Görevleri ve Hizmetleri Nelerdir?

Emlak ve gayrimenkul alım – satım işleri artık günümüzde franchise sistemi ile çalışan veya bağımsız olarak hizmet veren emlak ofisleri aracılığıyla yürütülüyor.Pazarlama işinin zorluğunun yanı sıra, dürüstlük, müşteri memnuniyeti ve güven ilkeleri üzerine kurulması gerekiyor.

 

Emlakçı olarak, müşterinin ihtiyacına ve bütçesine yönelik olan alternatifler sunulmalıdır. Taşınmazın rayiç bedeli ile satış gerçekleştirilmelidir. Karşı taraf kendisini güvende hissetmeli ve taşınmaza ait tüm sorunlar ve masraflar satış öncesi mutlaka alıcı tarafa anlatılmalıdır. Önce müşterinin güveni kazanmak gerekir.

 

Meslek hayatına emlakçı olarak devam etmeye karar veren herkes mesleki bilgilendirme ile her türlü konuya hakim olmalıdır.

 

Bunun için mutlaka;

  • Tapu ve Kadastro Mevzuatı
  • İmar ve Harita Mevzuatı
  • Belediye Mevzuatı
  • Harç ve Vergi Mevzuatı
  • Kat Mülkiyeti ve Kat irtifakı
  • Kamulaştırma
  • Genel Hukuk
  • Muhasebe
  • Halkla İlişkiler

konularında mesleki eğitim veren kuruluşlarından eğitim almak gerekiyor.

 

Satış Öncesi Hizmetler ve Satış Sonrası Hizmetler Nelerdir?

 

Satış öncesi hizmetler olarak; konu mülke(gayrimenkul veya taşınmaz) ait tapu işlemlerinin takip edilmesi, harçların yatırılması ve vergilerin yatırılması gibi ödemelerde yardım edilmesi gereklidir. Ve bu yazıların resmi kurumlardan temin edilmesi gereklidir. Emlakçı olarak bu sınırlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Satış sonrası hizmetler olarak, emlak veya taşınmazın beyannamesinin belediyeye verilmesi, elektrik ve suyun bağlatılması konusunda yol gösterilmesi de satış sonrası hizmetler arasındadır. Bu maddeler de emlakçı görevleri arasında bulunmalıdır.

 

Pazarlamayı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 

Her işte olduğu gibi emlak pazarlama işinde de reklamın yeri ve önemi büyüktür. Reklam araçları olarak, emlak portalları, kullanılmalı ve taşınmazın satılık veya kiralık olduğunu belirten afişler hazırlanmalı.

 

Taşınmaz pazarlama günümüzde emlak ofislerini ziyaretlerde gerçekleşir. Mutlaka pazarlanacak olan taşınmaza ait net, anlaşılır bir şekilde fotoğrafların olması gerekir. Aksi halde pazarlama işi zor bir hal alabilir.

 

Emlak ve gayrimenkul pazarlama işleminde önemli hususlardan biride, alıcıyı taşınmaz gösterimi gerçekleştirilirken çevre özellikleri, eğitim kurumlarına yakınlığı, alışveriş merkezlerine yakınlığı, kamu kurum ve kuruluşlarına yakınlığı gibi özellikleridir. Bunlar alıcıya mutlaka açıklanmalıdır.

 

Emlakçıların en başta sosyal ilişkileri iyi olmalıdır. Aynı zamanda aktif olarak hizmet verilen bölge hakkında bilgi sahibi olmak, tapu ve kadastro idareleri, belediye müdürlükleri, bankalar, gibi idari dairelerle ilişkilerini sıcak tutmak gereklidir.

 

Son olarak emlakçı olarak hizmette kalite ve ayrıntıya büyük önem verilmelidir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.