• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

29 Aralık 2018 12:18

İmar Durumu Nasıl Öğrenilir?

İmar Durumu Nasıl Öğrenilir?

Bir arsanın imar durumunun öğrenilmesi veya kontrol edilmesi için ilk yapılacak işlem öncelikle arsanın bağlı bulunduğu belediye kuruluşuna başvurunun gerçekleşmesidir.

 

Bir arsanın imar durumunun öğrenilmesi veya kontrol edilmesi için ilk yapılacak işlem öncelikle arsanın bağlı bulunduğu belediye kuruluşuna başvurunun gerçekleşmesidir. Belediye kuruluşunun ilgili biriminde arsaya ait imar durumu talep edilmektedir. Arsanın imar durumunun öğrenilmesi, arsa üzerine yasal olarak ne kadar yapılaşma yapılabileceğinin öğrenilmesi anlamına gelmektedir.

 

İmar Durumu ve Tapu İşlemleri

 

Arsa gayrimenkulü kişinin kendisine ait ise kolaylıkla imar arsa imar durumu hakkında bilgilendirme talep edebilir. Bunun dışında, satın almak istediğiniz gayrimenkulün imar durumunu öğrenmek için, satışı gerçekleştirecek kişi ile birlikte belediye kuruluşunun ilgili birimine gidilmelidir. Belediye kuruluşları, gayrimenkuller hakkında üçüncü şahıslara, gayrimenkul hakkında bilgi aktarımı yapmamakta, bunu kişisel hakların korunmasına amaç olarak görmektedir. Bu durumlarda gayrimenkul sahibinden imar durumunu alması talep edilmektedir.

 

Arsa ve bina gayrimenkullerinin yalnızca satış anında imar durumu değil, tapu işlemlerinde sıkıntılar yaşanması nedeniyle tapu sicilleri de kontrol edilmelidir. Günümüzde tapu işlemlerinde görünen tahribat, sahtecilik olayları nedeniyle gayrimenkul başkasının üzerine olabilmekte, arsa dışında bina veya kat mülkiyetinde kiralama yolu ile haksız kazanç temin edilmektedir. Gerek sahtecilik gerekse tapu sicilde oluşabilecek hataların önüne geçmek için tapu sicil müdürlüğünden kontroller yerine getirilmelidir. Aynı husus, taşınmaz sahibi olanlar içinde geçerli olup, ikamet amacıyla kiralama işlemini yapan kiracılar için de önemli bir ayrıntı oluşturmaktadır. Kiracılar için depozitoları elden gidebileceği gibi üstüne bir de konutu boşaltmaları gerekmekte olup dışarıda kalma durumları bulunmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.