• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

29 Aralık 2018 16:31

İmar İtiraz Süresi Nedir?

İmar İtiraz Süresi Nedir?

İmar planları arsa, tarla ve taşınmaz sahibi pek çok kişiyi yakından ilgilendiren bir konudur. Bu sebeple kişilerin bu konuda bilgi almaları ve bir gün işlerine yarayabileceklerini asla unutmamaları gereklidir.

 

İmar itiraz süresi için bilinmesi gereken ilk nokta imar planlarının askıya çıktığı durumlarda askı listelerine itiraz edip etmeyeceğiniz olmalıdır. Bu yüzden itiraz sürelerinin hesaplanması farklılıklar yaratabilir. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu çerçevesinde imar davalarında dava açma süresi net bir şekilde tanımlanmıştır.

 

Adresi Belli Olmayan Kişiler için Süre Nedir?

 

İmar itiraz süresi kanunlar dahilinde otuz gündür. Özel kanunlarında ayrı süre gösterilemeyen durumlarda bu süreler geçerlidir.

 

Adresi belli olmayan kişilere özel kanunlar dahilinde yapılan bildirimlerde ise özel kanunlarda herhangi bir değişiklik olmadığı sürece son ilan tarihinden itibaren on beş gün sonra itiraz süresi işlemeye başlar.

İşlemlerin uygulanması, düzenleyici işlemlerin aktif edilmesi ve uygulanan işlemlerin her ikisine birden itiraz davası açabilirsiniz. Belirtilen bu süre boyunca işlemin iptal edilmemiş olması düzenlemeye bağlı olan işlemin iptal olmasına sebebiyet vermez. 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.