• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

31 Aralık 2018 20:49

İnşaat ve Konut Sektöründeki Gelişmeler

İnşaat ve Konut Sektöründeki Gelişmeler

Güven endeksini geçtiğimiz günlerde açıklayan Türkiye istatistik kurumu güven endeksini %3 olarak belirledi. Konut sektörü için geçerli olan bu rakam birçok mevsimlik etkenden arındırılmış durumda. Dünya piyasaları ile ülkemiz piyasalarını karşılaştırdığımızda ortaya belli başlı farklar çıkıyor. Türkiye içerisinde bu sene oldukça farklı gelişmeler yaşandı. Konut fiyatları da bu bağlamda arttı.

 

Her ne kadar bu gelişmeler ile konutun bir alakası olmasa dahi büyü oranda konut alım satımını etkiledi. Özellikle yaz ayı içerisinde yapılan iki farklı seçim satışların düşmesine neden oldu. Ekonomik bir yönden bakılacak olursa satışların düşmesindeki temel sebeplerden birisi ise bankaların verdiği kredilerde kullanılan faiz oranları. Bu oranların artması ile birlikte konut alımında düşüş yaşandı.

 

Dışarıda Konut Fiyatları Daha Da Pahalı

 

İstanbul içerisinde sunulan konut fiyatları dışarıya oranla oldukça ucuz. Özellikle dünyanın lider ülkelerinin belli şehirlerinden bu oran oldukça fazla birçok uzman bu bağlamda Türkiye’nin oldukça uzun bir yolu olduğunu söylüyor. Ancak gözden kaçırılan bir durum var. Kıyas yapılan ülkeler ile bizim ülkemiz arasında kişi başına düşen milli gelir neredeyse % 70 civarında. Aslında bu rakam birçok şeyi açıklığa kavuşturuyor.

 

Yapılan oranlar neticesinde Türkiye konut oranlarının en hızlı arttığı ülkeler sıralamasında 4. Sırada geliyor. Bu gelişmenin ilerleyen dönemlerde de hız kazanacağı belirtiliyor. Birinci sırada Estonya ardından Sırbistan ve Avusturya bu sıralamayı takip eden ülkeler arasında yer alıyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.