• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

29 Aralık 2018 15:42

İnşaat Yapı Elemanları Nelerdir?

İnşaat Yapı Elemanları Nelerdir?

  Yapı elemanları bir yapıyı kapsayan, bağlayıcı malzemelerden yapı içerisindeki inşaat demiri gibi malzemeleri kapsayan birimlerin tamamını oluşturmaktadır.

 

     Yapı elemanları içerisindeki elemanlarından çimento, bağlayıcı malzemeler arasında yer almaktadır. Belirli oranlarda farklı malzemelerin karıştırılması ile oluşturulan çimento, ağırlıklı olarak portland çimento olarak kullanılan çimento türü, kolon ve duvarlara uygulanarak, ihtiva edilmektedir. Yapı içerisinde, kumu ve agregaları birbirine bağlayan çimento, içerisindeki maddelerin farklı karışım oranlarına göre farklı dayanım kazanıp, farklı bölgelerde kullanılmaktadır.

 

Agrega nedir?

 

     Agregalar yapının bir başka elemanı olarak listelenmektedir. Agregaların beton içerisindeki görevi, klasik olarak inşaat demirine benzese de, beton içerisinde gelişi güzel dağılıp, betonun sabit bir şekilde durmasını sağlamaktadır. Agregalar, kum ile bağlayıcı malzeme ile bağlanıp kullanılmaktadır. Agrega sayesinde kum sabit kalıp, istenilen kalıp şekli içerisinde durmaktadır. Taşıyıcı malzeme ya da duvar içi betonuna göre, beton harcı içerisindeki agrega yoğunluğu değişmektedir.

 

Donatılar nedir?

 

    Donatılar, beton içerisinde yada kolonlarda, dikey olarak, akslarla tutulan yapı elemanlarıdır. Beton, inşaat demirlerinden oluşan donatılar içerisine dökülüp, araları tuğla gibi destekler ile güçlendirilir. Tuğla arası beton dökülüp, bu yapı donatılar ile tutulur. Böylece, esnek bir özelliğe sahip olan metal ile yapıya hafif esneme özelliği kazandırılmasının yanı sıra yapının güçlenmesi de sağlanır. Donatı, bir yapının güçlenmesinde büyük rol taşır. Öyle ki, kolonlarda sık donatılar dokunup, binanın taşıyıcı elemanlarının güçlendirilmesi amaçlanır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.