• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

29 Aralık 2018 14:29

İnşaatlarda Kullanılan Yapı Kimyasalları!

İnşaatlarda Kullanılan Yapı Kimyasalları!

Yapı kimyasalları çimento harcının içine eklenen kimi zaman da, cephe sıvasında koruyucu olarak kullanılan, yapının kullanım amacıma farklılık gösteren birimlerdir.

 

     Kimyasallar çok çeşitli özelliklere sahiptir ve türlerine göre farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Çimento harcına karıştırılan bir kimyasal ile betonun su altında bile dökülür. Donabilmesine olanak tanıyan kimyasallar olduğu gibi bu durumun tam tersi, su ile etkileşime girdiği anda beton zemininin cıvıklaşmasına neden olan kimyasallarda mevcuttur. Kimi beton içi kimyasalları, çimento harcının çok yüksek sıcaklıklarda da geç kurumasını sağlar. Ki bu Mısır gibi sıcak iklime sahip bölgelerde, uzak noktalar arası çimento taşımacılığında büyük önem taşır. Bazı kimyasallar ise, çok soğuk hava koşullarında, betonun donmadan mevcut durumunu korumasını sağlar. Özellikle kutuplara yakın sıcaklığın eski 20 derecelere kadar düştüğü bölgelerde, bu kimyasallar büyük önem taşır. Çimento harcı içine dökülen bazı yapı kimyasalları ise, donatının uzun yıllar neme, oksijene falan dayanım kazanmasını sağlar ki bu da, nem oranı yüksek, donatıların aşınma oranının fazla olduğu yerlerde büyük önem taşımaktadır.

 

     Bir de sıva içerisine konulan, genel amacı yalıtım olan yapı kimyasalları mevcuttur. Bu kimyasallar, yapının su geçirimini durduran özellikle olabileceği gibi, ses yalıtımı sağlayan, çok ısınmayarak ısı yalıtıma bile sebep olabilen türlerdedir. Genelde, havuz gibi yoğun su bulunan yapılarda, su yalıtımı sağlayan kimyasallar büyük önem taşırken, müzik kayıt merkezleri gibi yüksek sesler ile muhatap mekanların dış çevresi ses yalıtımı sağlayan kimyasalla ile korunmalıdır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.