• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

29 Aralık 2018 12:26

İskan Belgesi Alındıktan Sonra Kazanılan Haklar!

İskan Belgesi Alındıktan Sonra Kazanılan Haklar!

İskan belgesi aldıktan sonra yasal olarak elde edilen haklarınızın iki ayrı konuda ele alınması gerekiyor. Bu konular, binanın yıkılıp tekrar yapılmak istenmesi halinde elde edeceğiniz haklar. Ve iskan belgesinin iptali halinde elde edeceğiniz haklar olarak ortaya çıkıyor.

 

Konutların doğal ömürlerini tamamlamaları ya da tamamen yeni bir bina yapılması için mevcut binanın yıkılarak yeniden inşaat yapılmasının istenildiği durumlarda imar planında değişiklik yapılmadı ise herhangi bir problem yaşamazsınız. Fakat imar planı aleyhine bir değişiklik yapılmış olması durumunda yeni inşa edilecek olan binanın geçerli olan imar planına göre yapılması gereklidir.

 

Mevcut planda yer alan yapılaşma şartları değiştirildiyse bu lehe olan haklardan yararlanabilirsiniz. Mevcut binanın inşa edildiği dönemdeki imar planının yapılanma şartları ise lehe olması durumunda tadilat ruhsatı ile birlikte binayı yıkmadan yenileme çalışmaları yapabilirsiniz.

 

İskan Belgesi İptal Edilmesi Halinde Kazanılan Haklar

 

İmar durumunun iptal edilmesi iskan ruhsatınızı tamamen etkilemeyebilir. Burada önemli olan konu inşaatın imar kanunu, imar planı ve yönetmelik şartlarına uyumlu olup olmadığıdır. Fakat imar durum belgesi plana uyumsuz olarak düzenlenmiş ise inşa edilen yapı da bu hatalardan etkilenir. Böyle bir durum yaşandığı zaman ise iskan belgesi açısından elde ettiğiniz haklarınız tamamen ortadan kalkar.

Ayrıca mevcut bir yapının yıkıldıktan sonra tekrar yapılandırılmak istenmesi halinde mevcut olan yapı kadar inşa edebilme hakkı da kazanmış olmazsınız.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.