• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

29 Aralık 2018 12:32

İskele ve Kalıp Sistemleri

İskele ve Kalıp Sistemleri

İskele ve kalıp sistemleri inşaatı süren yapıda, kolon, kiriş ve beton dökümündeki malzemenin tutulması amacıyla kurulan sistemlerin tamamını kapsamaktadır.

 

    Kalıp iskeleler, inşaat halinde olan yapının yukarıdan binen yüklerini taşıyan, dökülmüş betonun iyice sertleşene kadar mevcut hacmini korumasını sağlayan yapılardır. Pek çok iskele türü bulunmaktadır. Eğer yüklenecek yük fazla ise, Masa olarak bilinen ağır yük iskeleleri tercih edilir. Ayarlanabilir teleskobik dikme, ağırlığın noktaya göre değiştiği yapılarda, taşıyıcı eleman olarak kullanılmaktadır. Montaj için kullanılan iskele, dış cepheye montaj yapılımında, yapıya diklemesine paralel olarak uygulanır. Kovan şeklinde olan iskele, yapı (demir donatısı vb.) ağır yüklerini tutma amacıyla yapılan, geçirimli iskelelerdir.  Güvenlik ağı inşaat süresinde yapından dış çevreye taşan gereçleri tutma amacıyla oluşturulmuş dış kaplama gereci şeklinde ihtiva edilen iskelelerdir.

   İskele ve kalıp sistemlerinde, kalıp sistemleri, yapıyı enlemesine ve boylamasına sararak uzanan, yan taşıma elemanlarını ve yapının taşıyıcı elemanlarını tutan, metal ve ahşap gereçler ile kurulan sistemlerdir. Genel amaçları, yapıya dökülen betonu kuruyup, dayanımı artana kadar koruyup, inşaat tamamlanana kadar yapıya ek dayanım sağlamaktır. Ahşap kiriş, kolon yada perde kalıbı olarak bilinen kalıp türü, kolon gibi ağır taşıyıcı elemanları tutarken, perde germelerini de tutabilmektedir. Tırmanır kolon ve perde kalıcı, kalın duvarları bulunan baraj gibi yapılarda, duvarın yapı tamamlanana kadar tutulmasını sağlar. İskele ve kalıp sistemleri kullanım amaçlarına göre farklı türleri bulunan inşaat yapıları şeklinde hizmet verir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.