• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

20 Aralık 2018 09:27

İSTANBUL DIŞINDA EMLAK KONUT FİYATLARINDA SON DURUM

İSTANBUL DIŞINDA EMLAK KONUT FİYATLARINDA SON DURUM

Capital Mortgage dergisinin hazırladığı veriler İstanbul’da emlak konut fiyatları düşme eğiliminde olduğunu İzmir, Bursa, Antalya, Konya ve Gaziantep’te emlak konut satışlarının arttığını ortaya koydu. İşte bu şehirlerde konut satışlarında son durum!

 

Capital Mortgage dergisinin hazırladığı veriler İstanbul’da konut satışının düşme eğiliminde olduğunu İzmir, Bursa, Kocaeli Antalya, Konya ve Gaziantep’te konut satışlarının arttığını ortaya koydu. Talepteki bu değişim konut kredilerine de yansıyor.

 

Son yıllarda emlak konut kredisi kullanım oranlarında en büyük artış Anadolu şehirlerinde yaşanıyor. Anadolu’da tüketici tercihleri de değişiyor. Üst gelir grubundan çok orta kesimi hedefleyen projeler ilgi görüyor. Markalı, site içinde, sosyal donatıları yüksek konut talebi artıyor.

 

İşte derginin çalışmasına göre, 6 büyük ilin konut talebindeki gelişim:

 

ADANA’DA EMLAK KONUT SATIŞLARINDA SON DURUM

 

Konuta talep kuzeye doğru büyüyor. Adana Karaisalı yoluna doğru genişliyor. Özellikle göl manzaralı yerleri yatırım açısından daha fazla tercih ediliyor. Kuzey Adana’da ikinci el konutların metrekare fiyatları 800 ile 1200 TL arasında değişiyor. Göl manzaralı konutların metrekare fiyatı 1500 TL’ye kadar çıkıyor. En değerli bölge Süleyman Demirel, Turgut Özal bulvarına cepheli konut.

 

İZMİR’DE EMLAK KONUT SATIŞLARINDA SON DURUM

 

Kaliteli lüks konut yatırımları Narlıdere, Güzelbahçe ve Urla aksında artıyor. Ayrıca Bostanlı, Çiğli, Bornova ve Bayraklı’nın bir bölümü ile Profesörler Sitesi de konut talebinin yoğun olduğu bölgeler. Fiyatları en fazla prim yapan bölge ise Bayraklı. Bayraklı’da yeni konutların metrekare fiyatı 2 bin 500 ile 4 bin 400 TL’den alıcı buluyor. Konak’ta yeni yapılan rezidanslarda metrekare fiyatlar 6 bin 500 liraya kadar çıkıyor.

 

BURSA’DA EMLAK KONUT SATIŞLARINDA NİLÜFER VE MUDANYA REVAÇTA

 

En fazla talep gören semtlerin başında Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım ve Mudanya geliyor. İrfaniye, Görükle, Kayapa bölgelerinin de değer kazanması bekleniyor. Nilüfer’de konut fiyatları 125 bin liradan başlayıp 500 bin liraya kadar çıkıyor. Mudanya’da Bademli ve Çağraşan semtlerindeki bazı villalar ise 2 milyon liradan alıcı buluyor.

 

ANTALYA’YA YABANCI İSTİLASI

 

Şehirde taşınmaz mal sahibi olmuş yaklaşık 40 bin yabancı var. Bu grubun büyük çoğunluğunu Almanlar ve Ruslar oluşturuyor. En pahalı bölgesi ise Konyaaltı. Konyaaltı bölgesinde konutların metrekare fiyatları bin 100 liradan başlayıp sahil bölgesinde 4 bin 500 liraya kadar çıkıyor.

 

GAZİANTEP’TE KONUT SATIŞLARINDA SON DURUM

 

İç savaş nedeniyle Suriye’den kaçan varlıklı bir kesim, şehirdeki konut talebini artırıyor. Kentte geçtiğimiz yıla göre alınman inşaat ruhsatı sayısı yüzde 50 arttı.

 

KONYA’DA EMLAK KONUT SATIŞLARINDA SON DURUM

 

Şehide 4+1 dairelere talep artarak devam ediyor. Konya Ankara arasındaki yüksek hızlı tren seferlerinin başlayacak olması ve sanayinin giderek büyümesi konut talebini artıracak. Artık müstakil yerine siteler tercih ediliyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.