• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

18 Aralık 2018 11:06

Kamulaştırma Nedir? Kamulaştırma maddeleri ?

Kamulaştırma Nedir? Kamulaştırma maddeleri ?

Kamulaştırma Nedir ? Zaman içerisinde değişen ve gelişen toplum yeni ihtiyaçlar duyar. Bu ihtiyaçları karşılamak pek tabii yerel yönetimlerin sorumluluğundadır. Yerel yönetimler bu ihtiyaçları en uygun şekilde çözebilmek adına birtakım taşınmazları satın alabilir ya da mal sahibinin rızası olmadan el koyabilir. Bu işleme kamulaştırma denir. Devlet kamulaştırma yapacağı emlak ve gayrimenkul ü Kamulaştırma Maddeleri gereğince öncesinden fiyat değerlendirmesi yaparak alabilir.

Kamulaştırma arsa, daire, konut ve iş yeri gibi gayrimenkuller de ve taşınabilir mallarda yapılabilir.

Yerel yönetimler yani belediyeler ve ya devlet bu kamulaştırma işini kanunlara uygun olarak yapmakla mükelleftir. Kanunda belirtilen kurallara uyarak malikin hakkı gözetilerek kamulaştırma yapılır. Taşınmaz mallar için yapılan kamulaştırmalar da bazen yerel yönetimler tarafından bazen de malik tarafından anlaşmazlıklar yaşanmaktadır. Genelde yol geçilecek olan bölgede malik yüksek fiyat isterken bazen de sapa yerde kalan gayrimenkuller için de daha ucuz fiyatlar verilmektedir. Bu gibi sorunlar mahkeme yolu ile bilirkişi raporları tarafından belirlenerek çözülebilmektedir.

 

Kamulaştırma Nedir? Kamulaştırma Maddeleri

 

Devlet kamulaştırma yapacağı taşınmazın bedelini peşin olarak malike ödemelidir. Kamulaştırma sonrasında yapılacak olan işin mahiyeti topluma bir fayda sağlamayacak veyahut ta anlaşmada belirtilen kuralların dışında bir işlem yapılacaksa malik mahkemeye başvurarak kamulaştırma bedelini aldıkları günden itibaren faizi de ödeyerek taşınmaz mallarını tekrar geri alabilirler.

 

Bu hak 5 yıl boyunca saklı tutulmakla birlikte hakkın doğmasından itibaren 1 yıl boyunca geçerliliğini korur. Bu şekilde yapılan kamulaştırma kanunlara uyularak yapılırsa taraflar arasında sorunsuz bir şekilde hallolur.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.