• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

30 Aralık 2018 00:17

Kat İrtifakı Hakkında!

Kat İrtifakı Hakkında!

Kat İrtifakı Nedir? Kat mülkiyeti ile farkı nedir?

İnşaatı yapılması planlanan veya yapılma sürecine başlanmış olan arsa üzerinde satın almayı düşündüğünüz dairenin hisselerine düşen arsa tapularına denilmektedir. Kat irtifakı tapusu, inşaat sürecine geçilmemiş ya da inşaat sürecinde olan evler için, müteahhit ile evi satın almak isteyen kişi arasında yapılan bir anlaşmadır.

 

İki tarafında belirtilen belge ile alakalı olarak birbirleri arasında çeşitli yükümlülükleri bulunur. Belge ile birlikte binanın metrekaresi, modeli ve diğer özellikleri hakkında taahhüt sağlanır. Evi satın almak isteyen kişi ise ödemeler konusunda imza atmış sayılır.

 

Kat Mülkiyeti ile Farkı Nedir?

 

Kat irtifakı arsanın maliki ya da paydaşları açısından arsa payına bağlı olmak şartıyla yaratılır. Arsa payı ise tamamen ayrıdır ve devredilemez. Miras yoluyla da başkasına geçemeyen bu belgenin devredilmesi için yalnızca arsa payının devredilmesi gereklidir.

 

Müteahhitler bir firma ile birlikte çalışırken arsa üzerinde bina inşaasına başlayabilmek için gerekli projeleri hazırlamak zorundadır. Proje içerisinde otopark, sığınak, metrekare gibi bütün özellikler detaylı bir şekilde belirtilir. Proje aşaması sona erdikten sonra ise belediyeye başvuru yapılarak kat irtifakı tapusu talep edilir.

Kat irtifakı tapusunda dairenin konumu, numarası ve sahibi açık bir şekilde belirtilmiştir. Tapu üzerinde belli olmayan ise binanın projeye uygun olup olmadığıdır. Uygun olup olmadığı ise müteahhit tarafından belediyeye yapılan başvuru sonrasındaki detaylı inceleme sonrasında belli olur.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.