• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

18 Aralık 2018 10:04

Kat İrtifakının Kat Mülkiyetine Çevrilmesi

Kat İrtifakının Kat Mülkiyetine Çevrilmesi

Kat İrtifakının Kat Mülkiyetine Çevrilmesi

Emlak vergisinden gelecek gelirin artması ve tahsilâtın daha hızlı yerine gelmesi için, hükümet yeni yasayla kat irtifaklı tapuların kat mülkiyetine çevrilmesi konusunda adım atıyor.

 

Kat mülkiyeti tapusu alabilmek için binanın iskânlı olması gerekmekte. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse, İstanbul’da bulunan konutların yüzde yetmişi iskânsız durumda bulunuyor. Binada bulunan daire sahipleri bireysel olarak iskân başvurusu yapamıyor. İskân işlemeleri yalnızca müteahhidin elinde olan belgeler ile gerçekleşmekte. Günümüz için bu sorun bir parça da olsa çözülebilse de geçmiş yıllarda bina taahhütlerini yerine getiren müteahhitlere ulaşmak zor veya imkânsız durumda, içlerinden kimileri vefat etmişken kimileri de işletmelerini kapatmış bulunuyor. Bu nedenle belgeler ulaşmak çok zor oluyor.

 

Kat İrtifakı Nasıl Kat Mülkiyetine Çevrilir?

 

İSTEM VE BELGELER:

 

MADDE 12 – (Değişik: 2814 – 13.4.1983) Kat mülkiyeti kurulması için, ana gayrimenkulün kat mülkiyetine çevrilmesi konusunda o taşınmazın sahibi ya da bütün hissedarları tarafından imzalanan bir dilekçenin tapu idaresine verilmesi ya da istemde bulunulması gerekmektedir. Bu dilekçede ya da istem üzerine tapu idaresince düzenlenecek tutanakta, ana gayrimenkulün kat mülkiyetine konu olacak bağımsız bölümlerinin ayrı ayrı değerlerinin ve bu bölümlere değerleri ile oranlı olarak tahsisi istenen arsa paylarının gösterilmesi koşuldur. Dilekçeye ya da istem tutanağına, kanunlara göre temlikli tasarruflar için verilmesi gerekenlerden başka, aşağıda yazılı belgeler de eklenir.

 

Vaziyet planı ile belediyece verilen yapı kullanma belgesi,

Ana gayrimenkulün belediyece tasdikli fotoğrafı,

Ana gayrimenkulün sahibi veya bütün paydaşları tarafından imzalanmış noterden tasdikli liste

Kat mülkiyetini kuran sahip ya da sahipleri tarafından imzalanmış bir yönetim planı.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.