• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

18 Aralık 2018 14:18

Kat Karşılığı Arsa-Daire Sözleşmesi Hakkında!

Kat Karşılığı Arsa-Daire Sözleşmesi Hakkında!

Eski yapıların yıkılması şehrin imar planları gereğince yapıların artık şehir merkezlerinden uzak yerleşimin yeni geliştiği bölgelerde kat karşılığı inşaat oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

Yapılaşmanın yeni başladığı boş arsa ve arazilerin çoğunlukta bulunduğu yerlerde bu yöntem daha çok kullanılmaktadır. Oldukça sıkça başvurulan bir yöntem olması nedeni ile bazı sorunlarında beraberinde getirmektedir.

 

Arsa sahibinin inşaat yapma gücü olmadığı için ya da yapmak istemediği için. Genelde kolay bir yol olarak arsa bir müteahhitte verilir. Ve arsanın değeri kadar yapılan inşaattan kendine bir pay verilmesini ister. Genellikle bu şekilde yapılan kat karşılığı inşaat gerekli kurallara uyulmadığı takdirde büyük sorunlara ve maddi kayıplara neden olmaktadır.

 

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi

 

En büyük sorunlardan bir tanesi arsanın müteahhite devredilmesidir. Arsanın müteahhite devredilmesi sonunda müteahhit arsanın tüm kullanım haklarına sahip olur ve bunun sonucunda kimi durumda inşaat bitmeden satış vaadi yapar ya da bitmemiş inşaatın satışını gerçekleştirir ve bunun sonucunda inşaat yarım kalır ve büyük sorunlar yaşanır.

 

Bu sorunların oluşmasını engellemek için borçlar kanununda da yer alan 355 – 371 maddelerine istinaden yapılan kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılmalıdır. Noter onaylı ve inşaat ile ilgili tüm bilgilerin ayrıntılı bir şekilde yer aldığı, inşaatın başlangıç ve bitiş tarihlerinin açıkça belirtildiği sözleşme taraflar arasında imzalanıp noter tarafından onaylatılmalıdır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.