• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

30 Aralık 2018 00:03

Kimler Emlak Beyannamesi Vermelidir?

Kimler Emlak Beyannamesi Vermelidir?

2018 yılı için meskenler üzerinden belirtilmiş olan istisna oranları 3 bin 300 lira olarak belirlenmiş durumda. Kişilerin yıllık olarak kiralardan elde ettiği gelir ise 3 bin 300 liranın altında ise emlak beyannamesi vermenize gerek kalmıyor. İstisna oranlarının üzerinde kira geliri söz konusu ise oran olarak 3 bin 300 lira düşünülerek kalanı üzerinden vergilendirme yapılır.

 

Kiracınız aylık ödemelerini aksatıyor ise ya da henüz yapmadı ise tahsilat yapmadığınız süre boyunca geliri beyan edersiniz. Ödenmeyen kiralar ve dönemler ise tahsil edildikten sonra hangi tarihlere ait ise o yıla uygun emlak beyannamesi verilmelidir.

 

İşyerleri ise kira gelirleri olarak 27 bin liranın altında ise emlak beyannamesi verilmesi gerek kalmıyor. 27 bin liranın üzerinde kira ödeyenler ise gelir beyan etmelidir.

 

Zamanında Eksik Beyan Edenler İstisna Oranlarından Yararlanabilir mi?

 

Konutlarınıza ait olan vergi kesintisi yani stopajdan ise emlak sahipleri sorumlu değildir. Kiracı ödemiş olsa dahi kesintiyi kira üzefrinde indirim olarak talep edebilir.

 

Eğer birden fazla konut sahibiyseniz bir kerelik istisnalardan yararlanabilirsiniz. Örneğin kira geliri olarak 40 bin lira elde ediyorsanız bu tutardan yalnızca 4 bin 400 liralık istisna oranı düşebilirsiniz.

 

Ticari ya da mesleki olarak yıllık beyanname beyan etmek zorunda olan doktorlar, avukatlar, tüccarlar ve esnaeflar istisna oranlarından faydalanamazlar.

Zamanında gelir beyan etmemiş veya eksik beyan etmiş olan kişiler ise maliyenin tespit ettiği durumlarda istisna oranlarından yine yararlanamazlar.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.