• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

30 Aralık 2018 19:46

Kira Şerhi Nedir?

Kira Şerhi Nedir?

Kira şerhi, bir kiracı ile taşınmaz sahibi arasında düzenlenmiş bulunan kira sözleşmesinin tapu kütüğü şerhler sütununa işlenmesi anlamına gelmektedir. Kira sözleşmesini tapu siciline şerh ettiren kiracının, kira hakkı, sözleşme süresi sonuna kadar güvence altına alınmış olacaktır.

 

Kira süresi on yıla kadar olan sözleşmelerin tapu siciline şerhi mümkün bulunmaktadır. Kira sözleşmesi noter kanalıyla yapılmış ve aynı zamanda kiracıya şerh yetkisi verilmiş ise yalnızca kiracının başvurusu ile yapılabilir. Eğer kira sözleşmesi noter kanalı ile yapılmamış veya noter kanalı ile yapılmış anacak tek taraflı olarak kira şerh yetkisi kiracıya verilmiş ise taşınmaz sahibinin başvurusu ve sözleşme sırasında imza atması da gerekmektedir.

 

Kira Şerhinde İstenilen Belgeler

 

Kira şerhi taşınmaz sahibinin herhangi bir durumdan kaynaklanarak taşınmazı elinden çıkarması ve kiracının mağduriyetinin bu durumda dahi engellenmesi amacıyla gerçekleşmektedir. Kiracılar, gerek iş alanında olsun gerek ikamet amacıyla olsun uzun dönem kullanımda bulunmak istedikleri kiraladıkları üzerinde mesken hakkı için kira şerhi yaptırmak istemektedirler. Kira şerhi için istenilen belgeler ise; Kiralanan yerin tapusu Kira sözleşmesi Kiracıya ait kiralayan bir şirket ise şirkete ait evraklar Tarafların fotoğraflı nüfus cüzdan belgeleri Temsilci sıfatı ile katılan bulunuyorsa temsil ettiğine dair belge Sözleşmede süre belirtilmemiş ise kira bedeli üzerinden binde 5,94 oranında harç ödenir. Noterde yapılmış kira sözleşmesi şerhinde Damga Vergisi Kanununa bağlı olarak binde 1,5 damga vergisi tahsil edilir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.