• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

30 Aralık 2018 19:37

Kredi Notu Nasıl Belirleniyor? Kredi notu nedir ?

Kredi Notu Nasıl Belirleniyor? Kredi notu nedir ?

Bankaların size kredi verip vermemek konusunda karar almalarını kolaylaştıran nota kredi notu deniliyor. Kredi başvurusu yaptığınız andan itibaren bankalar adınıza kayıtlı olan ödemelerinizi zamanında yapıp yapmadığınıza dair detaylı bir araştırma yapıyorlar. Çünkü bankalar kredi aldığınız zaman bu krediye ait ödemelerinizi aksatmadan ödemenizi isterler. Kredi notu nasıl belirlenir.

 

Net olarak belirlemiş olduğunuz geliriniz ve geçmiş dönemlerdeki kredi bilgilerinize bakılarak ortalama bir kredi notunuz yaratılır. Kredi notları tam olarak bilinmemek ile birlikte 500 ile 900 arasındaki rakamlardır.

 

Kredi kartı ödemelerinizi zamanında ödeyip ödemediğiniz, kaç adet banka hesabınız olduğu, gecikmiş ödemeleriniz, bankalar ile ne zamandır çalıştığınız ve mevcut borçlarınız kredi notunuzun belirlenmesinde en etkili sebepler arasındadır.

 

Kredi Notu Nasıl Belirleniyor?

 

Bankalar kredi notlarınızı hesaplarken Amerika şirketlerinin lisansına sahip olan istatistik programlarını kullanırlar. Her banka ise aynı bilgilerinize ulaşabilmesine rağmen bazı bankalar ile diğer bankaların kredi notu hesaplamalarında dikkat ettikleri noktalar tamamen farklıdır.

 

Örneğin bir bankaya başvuru yaptıysanız ve başvurunuz olumsuz karşılandı ise bir başka banka kredi başvurunuzu hızlı bir şekilde onaylayabilir. Bu sebeple kredi başvurusu için sadece tek bir bankaya başvurmamalısınız.

Kredi notunuzu yüksek tutabilmek ve bankaların gözünde iyi bir imaja sahip olmak istiyorsanız, kartlarınız ile ödediğiniz faturalarınızda gecikme yaşamamalı, kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemeli ve asla geçmiş döneme ait bankalara borcunuz olmaması 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.