• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

29 Aralık 2018 11:35

Kredi Notu Nedir ?

Kredi Notu Nedir ?

Kredi notu kısaca bankaların kredi talebinde bulunan kişilere kredi verip vermemesine aracı olan bir derecelendirmedir. Banka kuruluşları açısından önemi, kredi vereceği kişinin durumunun önceden bilinir olmasına olanak sağlamasıdır. Banka kuruluşları kredi borçlarının zamanında ödenip ödenmeyeceği konusunda ön tedbir olarak bu uygulamayı benimsemişlerdir.

 

Bankalar, şu anki gelirle beraber geçmiş dönem mortgage konut kredisi, kredi kartı, tüketici kredisi gibi ödemeleri zamanında yapılıp yapılmadığına bakarak hesaplama sonucu kredi notunu belirler.

 

Kredi Notu Düşükler Kredi Alabilir Mi?

 

Kredi notu genellikle 400 ile 900 arasında değişen bir rakamdır. Tüketicilerin yarısı 675 puan üstü olurken kalan diğer yarısı da 675 puanın altında kalmaktadır. Bankalar, kredi verecekleri kişilerin kredi kartı faturalarını düzenli yatırıp yatırmadıklarına, kaç adet banka hesabı olduğuna ve bu hesapların hangi tipte olduklarına, batık kredi ya da karşılıksız çekin bulunup bulunmadığına, banka ile ne kadar zamandı çalışıldığına ve toplam borçlara bakarlar.

 

Ülkemizde tüketicilerin kredi bilgileri Kredi Kayıt Bürosunda kayıt altına alınmaktadır. Batık krediler ve karşılıksız çek sahipleri kara listede merkez bankasında tutulur. Kara liste zamanında ödenmediği için zarar niteliği taşıyan krediler olarak işlem görmekte ve bu kişilere ait bilgiler saklanmaktadır. Bankalar kara listede isimleri geçenlerin kredi taleplerini reddeder.

 

Merkez bankası borcunu daha sonra ödeyenleri üç yıl sonra listeden çıkarırken, ödemeyenlere ise bu süreyi beş yıl olarak belirlemiştir. Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası aracılığıyla tüm bankalar kişiler hakkında bu bilgilere ulaşım sağlar.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.