• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

29 Aralık 2018 16:38

Miras İşlemleri Hakkında!

Miras İşlemleri Hakkında!

Miras İşlemleri Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Bir vefat olayı sonrasında kişinin yakınları geriye kalan malvarlığı ve hakları üzerinde ölüm anından sonra birtakım haklara sahip olurlar. Doğum olayları dahil olmak üzere miras işlemleri söz konusu olduğu pek çok durum etkili olabilmektedir. Örneğin ölümün saati ve dakikası tespit edilirken, o sırada ana rahmine düşmüş olan cenin bile miras üzerinde hak sahibi olabilir.

 

Geçirilen kaza gibi durumlarda eğer iki kişi de hayatını kaybettiyse ve hangisinin daha önce öldüğü belirlenemiyorsa ikisi aynı anda hayatını kaybetmiş sayılır ve diğeri bir diğerine mirasçı olamaz.

 

Miras Hakları Nasıl Belirlenir?

 

Miras üzerinde hak sahiplerinin ne gibi hakları olduğunun belirlenmesi için veraset ilamı çıkartılmalıdır. Avukatlar, Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açarak hakların belirlenmesini sağlayabildikleri gibi aynı zamanda veraset ilamının noter tarafından da çıkartılabilmesi mümkündür.

 

Ekonomik ve daha hızlı bir süreç yaşamak isteyenler ikinci yolu seçmelidir. Noter tarafından düzenlenen bu belgelerde herhangi bir yanlışlık yer aldığı düşünülüyor ise Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak dava açılarak itiraz edilebilir.

 

Miras ilk olarak 1. zümre arasında dağıtılır. 2. zümrenin pay alması yalnızca 1. zümrede pay alabilecek kimsenin olmadığı durumlarda mümkün olabilmektedir. Örneğin 4 kişilik bir ailede babanın vefat etmesi durumunda eşi ¼ oranında, çocukları ise 3/8 oranında hak sahibi olurlar. Evli fakat çocuk sahibi olmayanlar ise eşleri vefat ettikleri zaman 1/2 oranında, kardeşleri ise 1/4 oranında hak sahibi olurlar.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.