• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

30 Aralık 2018 18:12

Miras İntikali Nedir? (İştirak Halinde)

Miras İntikali Nedir? (İştirak Halinde)

Tapuya kayıtlı olan gayrimenkul malın, sahibi olan kişinin vefatı ederse. Mahkeme tarafından alınan mülkiyet hakkının veraset belgesinde – veraset ilamında belirtilen kişiler tarafından bölünmesi. Yasalara (Medeni Kanunun hükmüne) göre intikal ile tescil edilme işlemine miras denilmektedir.

 

Miras İntikali için İstenen Belgeler: İntikali istenen gayrimenkulün tapu senedi isteniyor. Tapu senedi yok ise taşınmazın ada – parsel numarasının bulunduğu belge ya da ada – parsel numarasını belirtecek mirasçılardan en az birinin sözlü beyanı gereklidir. Miras intikali isteminde bulunan mirasçıya ya da yetkili temsilciye ait nüfus cüzdanı. İntikal talebi asıl kişi yerine bir temsilci tarafından yapılıyorsa ayrıca temsile dair bir belge gereklidir.

 

Miras intikali için tapu senedine fotoğraf yapıştırılma gerekiyorsa istekte bulunan mirasçının veya istekte bulunan mirasçıların intikalini talep ettikleri gayrimenkul malın sayısı kadar son altı ay içinde çekilmiş 6 x 4 cm ölçülerine sahip vesikalık fotoğrafı gereklidir.  Medeni Kanun gereğince ölümlerde murise ait veraset ilamı noterce onaylı ya da mahkemece onaylı veya belgenin aslının örneği gerekmektedir. 4 Ekim 1926 tarihli Medeni Kanun’daki değişikliklerden önceye dayanan ölümlerde mahalle veya köy ihtiyar kurulunca düzenlenen ilmühaber veya mahkemeden alınmış veraset belgesi ya da noter onaylı örneği gerekmektedir. Son olarak taşınmaz mal bina niteliğinde ise zorunlu deprem sigortası (DASK) istenir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.