• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

18 Aralık 2018 13:40

Ruhsat Yenileme Süresi Ne Kadardır?

Ruhsat Yenileme Süresi Ne Kadardır?

Ruhsat ne kadar sürede yenilenir ? Cevabı için haberimizi okuyabilirsiniz.

İnşaat çalışmalarının başlatılması için öncelikle mal sahiplerinin gerekli yerlerden ihtiyaç duyulan belgeleri alması gerekiyor. Bu belgelerin arasında ise ilk sırada inşaat ruhsatı yer alıyor. Yapılar için gerekli olan ruhsat belgeleri alınmadan inşaat süreci başlatılamıyor. Bu sebeple inşaat ruhsatının ilk olarak alınması inşaat sürecinin başlatılması için gerekli oluyor.

 

İmar Kanunu yasalarına göre, bir yapının inşaatına başlamadan önce ruhsat tarihi iki yıldan ibaret oluyor. Eğer bu süre içerisinde yapının inşaat çalışmaları başlatılmaz ise hangi sebeple olursa olsun başlama süresi ile birlikte beş yıl içerisinde bitirilmez ise ruhsat yenileme süresi bitiyor. Böylelikle ruhsatınız hükümsüz olarak sayılmaya başlanıyor.

 

Ruhsat Yenileme Harç Tutarı Alınıyor mu?

 

Böyle bir durum ile karşılaşıldığı zaman ise yasalar gereği ruhsatın yeniden alınması şart oluyor. İnşaat süreci başlatılmış olan yapılarda ise müktesep hakları saklı oluyor. Ruhsat yenileme ve plan aşamasında ise ayrı olarak masraf talep edilmiyor.

 

Fakat inşaat bölgesinde artış yaşanır, bağımsız bölgeler üzerinde brüt alanından ya da niteliğinde değişme olur ise yeniden hesaplama yapılarak harç öncesi ödenmesi gereken harç tutarları tenzil edilir. Yeni hesaplamalar kapsamında harç tutarında azalma yaşanır ise geri iade mümkün olamaz.

 

Bu duruma göre, eviniz için oturma ruhsatı almak istiyorsanız, ruhsatlı olarak inşa edilen yapının çalışmalarının tamamen sona ermiş olması ya da ruhsat tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde inşaat çalışmalarının başlatılmış olması gerekiyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.