• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

15 Aralık 2018 16:15

Satın Alırken Tapu Kayıtları Kontrol Edilmeli!

Satın Alırken Tapu Kayıtları Kontrol Edilmeli!

Satın Alırken Tapu Kayıtlarını Kontrol Edin?

 

İpotek, satışı engelleyen bir durum olmamaktadır, bu nedenle taşınmaz satışlarında tapu kayıtları çok önemlidir ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu kontrolde ipotek, şerh, haciz olup olmadığı kontrol edilmelidir. Taşınmaz satın alma işlemlerinde üzerinde ipotek, haciz gibi bir durum bulunuyorsa ve satış işlemi tamamlanmışsa ipotek veya haciz üstlenilmiş demektir. Üzerinize taşınmaz bedeli kadar ya da taşınmaz bedelinden daha az miktarda bir borç kalmış olabilir. BU sebeple tapu kayıtları ehemmiyetle kontrol edilmelidir. 

Satın Alırken Dikkat Edin!

Bir başkasına ait şerh veya kullanım hakkı gibi kısıtlamalar yaratan durumlar olup olmadığı kontrol edilmelidir. Diğer yandan satın aldığınız yer hisseli ise, o taşınmazın ilk alım hakkının diğer hissedarlar da olduğu unutulmamalıdır. Diğer hissedarların tapu da göstermiş olduğunuz bedeli ödeyerek taşınmazı satın alabilecekleri unutulmamalıdır. Hissedarlar, taşınmazı satın almış kişiye sormadan taşınmazı alabilirler.

 

Tapuda gösterilmiş olan satış bedeli genelde düşük harç yatırmak için gerçek değerinden az gösterilmektedir. Örneğin taşınmazın gerçek değeri yüz bin lira ise ve siz yüz bin lira ödeyerek taşınmazı satıcıdan almış oldunuz diyelim.   Buna karşılık tapu işlemlerinde belediye emlak değeri üzerinden asgari olarak elli bin liradan göstermiş ve harçları elli bin lira üzerinden yatırmış iseniz, diğer hissedarlar elli bin lira karşılığında taşınmaz hakkını satın alabilirler. Böyle bir durum her zaman riziko olmaktadır, en doğrusu gerçek değer üzerinde taşınmazın satışının gerçekleşmesidir.

 

Taşınmaz satın alma işlemlerinde her türlü sorun gelebilecek şeklinde düşünmeli ve satın alma işlemlerinden sıkı bir kontrol edilmelidir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.