• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

18 Aralık 2018 14:40

Seçim Öncesi Emlak Konutlara İlgi Büyük

Seçim Öncesi Emlak Konutlara İlgi Büyük

31 mart yerel seçimlerden önce Emlak Konuta ilgi artıyor.

 

Seçim Öncesi Konutlara İlgi Büyük

 

Türkiye’de  24 Haziran tarihinde yapılan Başkanlık seçimleri pek iyi sonuçlar doğurmadı. Sandıktan hiçbir partinin tek başına iktidar olamaması okunmuştu. Çare koalisyon ya da azınlık hükümetiydi. Fakat partiler anlaşınca hükümet kuruldu. Şimdi ise yerel seçimlere gözler çevrildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlere hazırlıklar başlamışken, Emlak Konut satışları da kendini göstermeye  başladı. 

 

Hızlı Emlak Konut Satışı

 

Sandıktan çıkan sonuç ülkemizde birçok şeyi etkiledi. Başta dolar piyasası olmak üzere birçok şey hiç olmadığı kadar değişti. Değişime uğrayan konuların başında da gayrimenkul piyasası geliyor. Türkiye adım adım seçime yürürken her geçen bir gün yeni Gayrimenkul Emlak Konut Projeleri doğuyor ve eskiyle kıyaslandığında çok kısa bir süre içinde hepsi satılıyor.

 

Emlak Konut Fiyatları Can Yakıyor

 

Ülkemizde yaklaşan seçim öncesinde konut satışlarının fazla olması gözlerden kaçmıyor. İnşaat firmaları yaptıkları yeni projeleri henüz ön talep aşamasında satarken, akıllara bu konutları kimler alıyor? Sorusunun gelmesi de oldukça olağan oluyor. İnşaatın önemli firmalarından biri geçtiğimiz günlerde metrekaresini 9.500Tl ile satışa sürdüğü 165 konutu 3 gün gibi kısa olan bir zaman diliminde sattığını duyurdu. Öte yandan yine buna benzer bir firma metrekaresi 5.000 Türk Lirası olan 218 daireyi 5 günde alıcılarına teslim etti.

Metrekaresi 27.000

 

Bunun gibi daha birçok firma kısa zaman dilimleri içerisinde yüzlerce konutunu metrekaresi en az 5.000 Türk Lirası olmak şartıyla sattı. Bu rakam yetmezmiş gibi DAP Yapı son projesiyle zirveyi hedefleyecek bir hamle yapmaya hazırlanıyor. 30.000 metrekare inşaat yapmayı arzu eden DAP Yapı bu projeden 810 milyon kazanmayı hedefliyor. Ayrıca konutları da metrekaresini 27.000 Türk Lirasına satarak bu alanda en üst çıtaya çıkacak. Firmanın yöneticilerinden Ziya Yılmaz, İstanbul’a ve piyasasına güvendiklerini belirtti. Peki bu işte bir terslik yok mu? Doların uçması ve çeşitli sebeplerin öncülük etmesiyle ekonominin durgunlaştığının söylendiği bir dönemde bu kadar büyük paralara nasıl gayrimenkul satılabiliyor?

 

Gayrimenkul İçin En İdeal Zaman

 

Akıllardan çıkmayan bu soruyu proje yatırımcıları özgüven ve cesarete bağlıyor. Yatırımcılardan biri, son dönemde Türkiye’de risk almayı seven yatırımcıların oluştuğunu savundu. Piyasada risk almayı seven bu yatırımcıların konutları da 1+1 ve 2+1 olarak biliniyor. Böylesine küçük konutlar inanılmaz paralara kısa zamanda satılıyor. Gündemde olan hızlı ve kolay satışın sebebi olarak da piyasadaki yatırımcıların girdiği rekabet gösteriliyor. Ayrıca yatırımcılar, yerel seçimler  ile doların kurunun da dengeleneceğini her şeyin düzene gireceğini belirterek ekonominin de kısmen düzeleceğini söylüyorlar. Bu da şu anki piyasanın o zaman %10 oranında artması anlamına geliyor. Ve bu da alıcılara konut almanın tam sırası mesajını veriyor. Bu konuda EYG Gayrimenkul Başkanı Ömer Faruk Çelik’te yatırımcılarla hemfikir. Ekonominin dengeleneceğini de söyleyen Çelik, konut almak için en uygun zamanın olduğunu belirtti.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.