• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

29 Aralık 2018 15:30

Site Yönetimi Nedir?

Site Yönetimi Nedir?

Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde, site yöneticisi, ana gayrimenkulün amacına uygun olarak kullanılması, koruma altına alınması, bakımı ve onarımı gibi konularda gerekli tedbirlerin alınması, sigorta altına alınması için kat maliklerinin faydasına olacak olan konularda gerekli tedbirlerin alınması ve onların adına görev alacak kişilere site yönetimi deniliyor.

 

Site yönetimi için yöneticiler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından seçiliyor. Kat maliklerinin arsa payı diğerinden fazla ise kanunlar çerçevesinde site yöneticisi olma hakkı o kişide oluyor. 

 

Site Kimler Tarafından Yönetiliyor?

 

Aidat, site hakkında kararlar, yönetici atamaları ve diğer konular için kat maliklerinin en az yılda 1 kez toplantılar düzenlemesi gerekiyor. Site toplantıları için site yöneticisinin kat maliklerine toplantı duyurusunu da bizzat yapması gerekiyor. Site yönetimi tarafından yapılan bu toplantılara ise aksi bir durum olmadığı sürece kat maliklerinin aktif olarak katılım göstermesi gerekiyor.

 

Site üst yönetim olarak nitelendiriliyor. Sitenin ortak bölgeleri, bakım ve onarım gibi tadilat işlemlerinin tamamen yönetilmesi anlamına geliyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.