• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

29 Aralık 2018 13:26

Sondaj Ekipmanları Ne İşe Yarar?

Sondaj Ekipmanları Ne İşe Yarar?

     Sondaj ekipmanları etüdü yapılacak olan zemin hakkında detaylı bilgi almak adına, örnek çıkarmaya yarayan ekipmanlardır. Pek çok farklı tip sondaj için kullanılan ekipman bulunurken, bu ekipmanların uygulanım noktaları ve uygulanım amaçları da farklılık gösterebilmektedir.

 

     Pek çok farklı zemin için farklı sondaj makinası bulunmaktadır. Bazen zemin analizi için toprak örneği çıkarma amaçlıdır. Delmeye dayalı sondaj çalışmaları yapılırken kimi zaman da, su getirme amaçlı güçlü sondaj makineleridir.  Delmeye dayalı sondaj çalışmaları yapabilecek kapasitede, sondaj ekipmanları mevcuttur.

 

     Bazı falez temele kurulan şehirlerde, özellikle su sıkıntısı çekiliyorsa bu bölgelerde su sondaj makinesi ile çıkarılır. Standart kuyu suyu bulma mantığıyla işleyen ancak, güçlendirilmiş çelik spirali ile aşağıya doğru inen bu araç güçlü motoru ile çok derinlere, falezyen kayaları parçalayarak iner ve suyu bulur. Sonrasında, sondaj başlığı çıkarılır ve suyun bulunduğu bölgeye, pompa yardımıyla çekme yapılır.

 

    Sondaj ekipmanlarının bir başka kullanım alanı da, farklı toprak tiplerinden zemin oturumu hakkında bilgi edinmek amaçlı örnek alımıdır. Güçlendirilmiş çelik ile toprak yada kayaç içerisine el yada motor yardımıyla inen gereçler, yukarı çekilme işleminden sonra toprak kültürü, sondaj cihazının kapaklı bölümünde birikir. Laboratuar analizleri için gönderilen bu örnekler, gerekli incelemelerin ardından grafikler şeklinde binanın yapılacağı bölgeye geri gönderilir. Sondajdan çıkan örnek analizleri doğrultusunda, zeminin durumu hakkında bilgi sahibi olan inşaat mühendisleri, yapıyı buna göre hazırlar, zemini buna göre aşağıya çeker.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.