• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

29 Aralık 2018 15:15

Su İzolasyonu Olmayan Binalar Depreme Direnemiyor!

Su İzolasyonu Olmayan Binalar Depreme Direnemiyor!

Su İzolasyonu olmayan binalar depreme dayanaklı değiller!

BTM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, 17 Ağustos depreminde bu denli fazla binanın yıkılmasının ardında korozyon vardır. Yani bina taşıyıcı demirlerinin çürümesinin yer aldığını belirtiyor. Su izolasyonu çalışmalarının hala zorunlu olmadığının altını çizen Ürkmez, su izolasyonuyapılmayan binaların deprem anında büyük bir risk taşıdıklarını belirtti.

 

Su izolasyonu sektöründe geniş ürün yelpazesi ile çalışmakta olan BTM’nin dünya standartları CE belgesine sahip su izolasyonu ürünlerinin binaların ömürlerini uzatmaktadır. Ve daha güvenilir hale getirdiği tespit edildi.

 

Yıkılan Binaların Çoğunda Su İzolasyonu Yok

 

17 Ağustos depreminden beri geçen süre zarfında güvenlik açısından yeterli tedbirlerin alınmamıştır. Bunu söyleyen Ürkmez, “Binaların depreme daha dayanıklı bir hale getirilebilmesi için en önemli husus su izolasyonu olmalıdır. Su izolasyonu sağlanmamış olan binaların taşıyıcı sistemlerinde bulunan demirler zamanla korozyondan etkilenebiliyor. Paslanma sonrasında ise testlere bakıldığı zaman su izolasyonu olmayan binalar 10 yıl içerisinde kapasitelerinin %70’lik bir kısmını kaybediyor.” dedi.

 

Büyük deprem sonrasında İstanbul Belediyesi tarafından yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda 55 bin 655 konut ve işyerinin %80’lik kısmının hasarlı raporu aldığı ortaya çıkmıştır. Bu binaların %65’lik kısmının ise yalnızca su izolasyonu yapılmamasından dolayı hasar aldığı belli olmuştur.

 

Bakanlığın üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü su izolasyonunu zorunlu hale getirecek olan çalışmaların bir an önce sonlanması gerektiğini söyleyen Ürkmez, bu durumun ekonomik açıdan da ülkemize katkı sağlayabileceğini belirtti.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.