• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

18 Aralık 2018 11:25

Tapu Evrakları

Tapu Evrakları

Tapu evrakları taşınmaz yapıların kişiye olduğunu gösteren evraktır. Tapu taşınmaz yapıların kişiye olduğunu gösteren evraktır. Bu tapu evrakları taşınmaz sahibi tarafından güvenli bir şekilde saklanmalıdır. Ülkemizde taşınmaz varlıkların alım satımlarında taşınmazın kişiye ait olduğunu gösteren tek resmi belge tapu’dur.

 

Tapu’ya Tapu sicil belgesi de denilmektedir. Tapu sicil belgesi, belediyeler ya da kaymakamlıklar içerisinde yer alan Tapu Sicil Memurlarında yapılır. Tapu İşlemleri için gerekli evraklar vardır. Bu Evraklar Satış için, Taşınmaz sahibi ile alıcısının veya yetkili temsilcilerinin nüfus cüzdanı veya pasaportu ve temsili belge, Gerçek kişilerde fotoğraf, İcra Müdürlüğünün satış Müzakeresi, Bina vasıflı taşınmazdaki deprem sigortası belgesi, İlgili Belediyelerden Alınmış Emlak Vergisinin değerini belirtir belgedir.

 

Tapu Üzerinde Neler Yazar Mirasın intikali için oluşturulan tapu’da ise Taşınmaz Mal Sahibine ait Sulh Hukuk Mahkemesinden alınmış mirasçılık belgesi, İlgili Vergi Dairesinden alınmış veraset belgesi, Mirasçıların ya da yetkili temsilcilerinin nüfus cüzdanı ya da pasaportu, gerçek kişilerden fotoğraf ve Bina vasıflı taşınmazlarda zorunlu deprem sigorta, bu belgelerde Mirastan kalan taşınmazın tapu kaydına geçmesi için istenen evraklardır.

 

Tapu evraklarının kayıt işlemlerinde birçok detay ve genişlik bulunmaktadır. Bu durum kişinin eş, mirasçı ve evin sayısına göre değişmektedir. Tapu İşlemlerinde Tapu sicil belgesin üzerinde taşınmazın hangi kişiye ait olduğu gösteren bölüm, taşınmazın hangi il ve ilçede bulunduğu gösteren adres, ve taşınmasın hangi alan pafta’da bulunduğu gösteren ada ve parsel numaraları bulunmaktadır. Bunlar tapu Sicil Belgesi üzerinde yer alan yazılardır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.