• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

18 Aralık 2018 13:35

Tapu Masrafları Ne Kadar?

Tapu Masrafları Ne Kadar?

Gayrimenkul tapu dairesinde herhangi bir devir işlemi yapılacak ise tarafların bir takım masrafları ödemesi gerekiyor. Tapu harçları yasal olarak alıcıdan ve satıcı tarafından tapu masrafları adı altında ayrı şekillerde tahsil ediliyor.

 

Sizden istenilen belgeler ile birlikte devir müracaatının işleme alınması için ödeme yapmanız gereken tutar tarafınıza mesaj olarak bildiriliyor. Taşınmazın alım-satım işlemleri için malın gerçek tutarı üzerinden binde 20’lik bir oran tahsil ediliyor. Belirlenmiş olan bu bedel alıcı ve satıcı tarafından ayrı olarak isteniyor.

 

Fakat eğer taraflar kendi aralarında bir anlaşma yaptılarsa mevzu bahis olan tapu masrafları yalnızca tek bir taraftan alınıyor. Örneğin gayrimenkul olarak değerinin 200 bin TL olduğunu varsayarsak tapu devir işleminde taraflardan 4’er bin TL bedel alınıyor.

 

Tapu için Gerekli Belgeler Neler?

 

Ödenmesi gereken tapu masrafları arasında döner sermaye bedeli de yer alıyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılı için belirlenmiş olan bu bedel 182.50 TL’dir. Masraf ödemeleri yapılırken bu bedelin de ödenmesi gerekiyor.

 

Tapu satışı için ise birtakım evrakları toplamanız gerekiyor. Bunun için tapu satışı yapacak olan kişinin tapu aslı ve fotokopisi, 1 adet fotoğrafı, nüfus cüzdanı (T.C. kimlik numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi, vergi borcu olmadığına dair belediyen alınmış yazı ve tapu işlemleri eğer emlakçı aracılığı ile yapılacak ise emlakçı adına vekaletname gereklidir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.