• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

18 Aralık 2018 10:23

Tapu Vergisinde Avantaj

Tapu Vergisinde Avantaj

Emlak ve gayrimenkuller üzerinden alınan vergiler bazı durumlarda çifte vergilendirmeye tabi olurken bazı durumlarda indirimler ve avantajlarda sağlanmaktadır. Bu gibi vergi durumunda yapılan avantajlar ve indirimler halkı sevindirmekte ve oldukça beğenilmektedir. Gayrimenkul ya da emlak hukukunda bir ev arsa tapusuna birden fazla kişi ortak olmakta ve buna hisseli tapu denilmektedir. Tapuya ortak olmak genellikle sıkıcı olayların yaşanmasına neden olurken bu kez vergi anlamında büyük kolaylık sağlıyor.

 

Artık hisseli Tapu’da ve ya birden fazla kişinin ortak olduğu tapuda daha az tapu vergisi alınmakta. Ama bu durum yalnızca eşler arasında geçerli olmakta. Evli kişileri kapsayan bu vergide ki indirim diğer şahıs ortaklıklarını kapsamamaktadır. Medeni kanunda kadın ve erkeğin eşit olması, kadına da erkeğe aynı haklara sahip olması vergi ödemede de eşit hale getirilmiştir.

 

Ortak Tapuya Düşük Vergi

 

Aileler için oldukça iyi bir karar olan ortak tapuya düşük vergi eşlerin bütçeleri için katkı sağlamakta. Karı ve kocanın ortak olduğu bir tapudan kira geliri elde edilmektedir. Gelir vergisi kanuna göre kiradan gelir vergisi alınır.

 

Eşlerin %50’şer ortak olduğu bir tapudan yıllık 50 bin TL kira geliri elde ediyorsa eşlerden her biri 25 bin TL kiradan gelir elde etmektedir. Bu durumda eşlerden her biri için 3 bin TL’lik toplamda da 6 bin TL’lik indirim yapılır. Yani ortak tapuya düşük vergi kanununa göre 50 bin TL yerine 44 bin TL üzerinden vergi alınır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.