• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

18 Aralık 2018 13:28

Türk Emlak Konutlarına Uluslararası İlgide Yükseliş

Türk Emlak Konutlarına Uluslararası İlgide Yükseliş

Son 20 – 30 yıldaki trende baktığımızda, önce bir turizm patlaması yaşadık. Ve akabinde Türkiye’de bulunan gayrimenkullere olan ilgisinde önemli artışlar gözlemledik. Benzeri durum 70 – 80 yıllarda İtalya, İspanya ve Portekiz’de yaşandı. Önce bu ülkelere giden turist sayısında, sonrasında bu ülkelere emlak alarak yerleşen insan sayısında önemli artışlar yaşandı.

 

Türkiye’nin 3 tarafının denizle çevrili olması yaz aylarında tatil zamanları için, hedef bölge haline gelmesinde önemli bir rol oynadı. Deniz ve kumsalının yanı sıra kendine has pazarları ve misafirperverlikleriyle batı Avrupalıları olumlu yönde etkiledi.

 

90’lı yıllarda daha çok tatil bölgesi olan yerlerin Türkiye’de son 10 yıl içinde taşınmaz alımı konusunda ciddi bir ivme kazandığı gözlemlendi. Almanların yanı sıra İngilizler ve Hollandalılar Türkiye’de en çok konut edinen ülkelerin başında geliyor. En çok talep ve ilgi gören bölgeler; başta Ege bölgesi olmak üzere Akdeniz bölgesi ve daha sonra Marmara bölgesi şeklinde.

Emlak konut’ta yükselişi nerelerde ?

 

Geçtiğimiz yıla baktığımızda toplam 12.181 konut satışı gerçekleşmiş durumda. Tatil bölgeleri toplamda en çok satışın yapıldığı bölge olurken, İstanbul, İzmir ve Ankara’da en çok satışın yapıldığı şehirler olarak sıralamanın en başında kendilerine yer buldular.

 

Ege Bölgesi en popüler bölge olma özelliğini taşımaktadır. Bodrum, Çeşme, Kuşadası, Marmaris ise en çok ilgi gören tatil bölgeleri arasındadır. Türkiye’de bulunan konutların 8 dilde ilan çevrisi yaparak, yurtdışındaki platformlarda tanıtan emlak sitesi olma özelliğini taşıyan turkiyeduysun.com verilerine göre ziyaretçilerin %35’lik kısmı başta Almanya, Avusturya ve İsviçre’den geliyor. İngiliz ve Hollandalılar 2. ve 3. sırayı alırken Rusya’dan Türk emlaklarına olan ilgi ve talep  büyük, emlak konut yükseliş kaydetmeye devam ediyor.

 

Akdeniz bölgesinde Antalya son 10 – 15 yılda en fazla yükselişi kaydeden bölge olarak başı çekiyor. Denizi, doğası ve tarihi zenginliklerin yanı sıra golf turizmi açısından da önemli katkılarda bulunan il, spor turizmiyle de bölge için önemli gelişmelere zemin hazırladı. Tatil sezonu dışındaki dönemlerde de otellerin doluluk oranlarındaki artış azımsanmayacak kadar fazladır.

 

Marmara Bölgesindeki gelişmeler Ege ve Akdeniz’e kıyasla daha az olsa da, özellikle Yalova ve Çanakkale bölgeleri sektörde hatrı sayılır gelişmeler kaydettiler. Yalova bölgesindeki termal turizmi, Araplar başta olmak üzere önemli bir kitlenin yatırım yapmasında büyük rol oynadı. Tukiyeduysun.com verilerine bakıldığında Yalova, en çok Arap kökenli yatırımcılar tarafından ilgi görüyor. Bölgede Arapça öğrenme ve bu dilde hizmet vermek adına büyük gelişmeler yaşandığı kaydedildi.

 

Önceki yıllarda yaşanılan sorunları azaltmak ve teşvik etmek amacı ile mütekabiliyet yasasında düzenlemeler yapılmasının ardından, beklenilen etki kendini göstererek gayrimenkul alımlarını önemli ölçüde artırmış durumda. Önümüzdeki 5 yılda yapılan alım sayısının önemli oranlarda ivme kazanması bekleniliyor.

 

Yabancılar yasal düzenlemenin yanı sıra kendi dillerinde hizmet verilmesine önem veriliyor. Bu sebeple Turkiyeduysun.com’un ülkemizde bulunan yabancıların taşınmazlarını 8 dilde tanıtıyor olması, başvuruları gözle görülür oranda arttırdı.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.