• ufukucarr@gmail.com
  • +905531313433

HABER DETAYI

30 Aralık 2018 01:03

Vefat Sonrası Taşınmaz Paylaşımı!

Vefat Sonrası Taşınmaz Paylaşımı!

Oldukça sık yaşanan ve soru işaretlerini de beraberinde getiren önemli bir konu olan vefat sonrası miras paylaşımı. İster taşınır olsun ister taşınmaz menkuller bakımından olsun mirasçı veya mirasçıların hakkının korunması yönünde hukuki açıdan miras dağılımı önem kazanmaktadır. Miras hakkı olan herkes hukuki olarak payını alır.

 

Miras paylaşımı, miras bırakan kişi ölümünden önce mirasını noter onaylı vasiyetname düzenlemesi ile gerçekleşebileceği gibi, vasiyet düzenlenmediği takdirde ölümünden sonra miras hukuku işleyişi ile de paylaşım gerçekleşmektedir.

 

Hukuki Açıdan Miras Dağılımı

 

Konumuz olan taşınmazlar açısından vefat sonrası miras paylaşımını ele alacak olursak, gayrimenkul sahibinin vefatından sonra vasiyetname olmadan ortaya çıkabilecek paylaşımda, genelde mülk sahibinin birinci derece yakınları arasında dağılım gerçekleşmektedir. Emlak hukuku açısından vefat etmiş bir kişinin birden çok taşınmaz varlığı üzerinde ise yine birinci dereceden yakını olan mirasçılar arasında eşit dağılımı söz konusu olmaktadır.

 

Miras bırakan kişinin vefatından önce noter onaylı vasiyetname düzenlemesi halinde ise ölümünden sonra vasiyetname geçerliliğini korumaktadır. Vasiyetnamede geçen koşullar içerisinde miras paylaşımı söz konusu olacaktır. Vefatı öncesinde herhangi bir vasiyetname düzenlememiş bir kişi, ölümü halinde miras bırakacak kimsesi yok ise miras devlete kalmaktadır. Bu arada miras bırakan kişinin birinci dereceden mirasçısı ölmüş ise miras hakkı onun çocuklarına bırakılmaktadır.

 

Ülkemizde çocuklar arasında kız ya da erkek ayrımı yapılmamakta, dağılım eşit olmaktadır. Miras dağılım ve paylaşım sorunları ülkemizde sık rastlanılan bir durum olmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.